Diyafram Pompa Kategorisi

Havalı Pompa yani havayla çalışan diyaframlı pompalar endüstrinin birçok alanında değişik amaçlarla kullanılmaktadır.  Havalı Diyafram Pompalar kompresörden sağlanan 6-7 Bar basınçtaki işletme havası ile çalıştırılır. Havalı Diyafram Pompalar Elektrikle çalışmadığı ve içinde elektrikle çalışan parça barındırmadığı için patlamazlık (ex-proof) özelliği vardır. Bu sayede yanıcı, patlayıcı, korozif akışkanların hatlarında güvenle kullanılabilirler.

Diyafram Pompaların Avantajları

  • Yüksek viskoziteli sıvıların kolay transferi
  • 5 m derinlikten kuru emiş, 9 m derinlikten ıslak emiş
  • Kuru çalışabilme
  • Salmastrasız tasarım
  • Hava yapmaz
  • Ex-proof
  • Akışkanın doğasına zarar vermeme
  • 1 cm3 ila 3 cm3 büyüklüğe kadar katı parça geçirgenliği
  • Hızlı ve kolay bakım
  • Gıda, İlaç, Süt ve kozmetik uygulamaları için 3A, FDA onaylı modeller

Diyafram Pompaların Kullanım Alanları

Havalı Diyafram Pompalar petrol ürünleri/türevleri depolarında oluşan yağ ve çamurların temizlenmesi işleminde, havalı pompalar kulanıcıya çok büyük kolaylık sağlar. Her tür kimyasallar, yapıştırıcılar, solventleri boya ve mürekkeplerin, transfer ve sirkülasyonlarında Havalı Diyafram Pompalar yaygın olarak kullanılır. Havalı Diyafram Pompalar elektriksiz çalışır. Böylelikle yanmaya ve patlamaya karşı güvenli ex-proof özelliğine sahiptir.

Boya ve tutkal ham maddelerinin depolanma ve transferlerinde kullanılmaktadır. Havalı Diyafram Pompalar Su bazlı akışkanlar için EPDM, Nitril Kauçuk (Buna-N) diyafram ile solvent bazlı ve korozif akışkanlar için PTFE (Teflon®) diyafram tipleri ile kullanılmaktadır.

Havalı Diyafram Pompalar gıda sektöründe çok yaygın kullanılırlar. Transfer ettiği sıvının kimyasal özelliğini bozmaması ve inceltmemesi, süt, ayran krema, hardal, mayonez, ketçap gibi hassas sıvıları aktarılma ve depolama işlemleri için Havalı Diyafram Pompalar vazgeçilmez bir pompadır.

Çikolata, marmelat gibi yoğun maddelerin transferinde gıda tüzüğü şartlarına uygun ve talep edildiği takdirde Isı Ceketli Havalı Diyafram Pompalar mevcuttur. Havalı Diyafram Pompalar maden sektöründe ex-proof olduğu için yeraltından yüzeye çamur transferinde kullanılmaktadır.

Seramik sektöründe, çamur transferi ve kalıplara doldurma amaçlı olarak Havalı Diyafram Pompalar kullanılır. Bunun yanında sır kaplama işleminde sirkülasyon ve püskürtme amacı ile kullanılmaktadır.

Tersanelerde, gemi inşası ve tamiratında yaygın bir şekilde kullanılırlar. Sintine sularının boşaltılmasında, kumlama ve raspalama atıkları, paslı atıklar havalı pompaların kullanım alanları içerisindedir.

Havalı Diyafram Pompalar tekstil sektöründe yer alan boyahanelerde birçok kimyevi maddenin transferinde, depolanmasında ve baskı makinelerinin boya sirkülasyonlarında kullanılmaktadır. Makinenin baskı ve renk kapasitesine göre, her renk için ayrı bir havalı pompa, boya pompası olarak kullanılır.

Havalı Diyafram Pompalar Talaşlı imalatlarda, bor yağları ve bor-karpit transferinde, boyama kabinlerinde, püskürtme atığı tortu ve boyaların giderilmesinde, oto servis istasyonlarında, karter atıkları ve yanık yağların toplanmasında sanayi atıkları ve pis suların arıtma tesislerine pompalanmasında kullanılırlar.

Arıtma tesislerinde ortaya çıkan ve çeşitli asit ve kimyasal atık içeren çamurun transferinde, sedimantasyon havuzları çökelti çamurlarının filtre preslere basılarak susuzlaştırılması işlemlerinde Havalı Diyafram Pompalar kullanılır.

Canlı hayvan kesim tesislerinde oluşan hayvansal atıkların transferinde, balık yağı üretim tesislerinde depolama ve şişeleme işlemlerinde yine Havalı Diyafram Pompalar kullanılmaktadır.

Diyafram Pompa

Diyafram Pompa Çeşitlerimiz