Metal Yataklı Kelebek Vanalar Kategorisi

Metal yataklı (metal to metal) kelebek vanalar, proseste kauçuk yataklı kelebek vanalar için limit değerler olan sıcaklığın 140°C’yi geçtiği, hat basıncının 16 Bar’a ulaştığı noktalarda ya da elastomer malzemelerin direnç gösteremediği korozif etkisi yüksek akışkanların hatlarında tercih edilmesi gereken vana tipidir.

Metal Yataklı kelebek vanalar  Metal-Soft Seat ve Metal to Metal Seat olmak üzere iki farklı yatak tasarımda üretilebilmektedir. Bu tasarımlar Double-Offset (Double-Eccentric = İkili eksen kaçıklığına sahip) ve Triple-Offset (Triple-Eccentric = Üçlü eksen kaçıklığına sahip) olarak da bilinmektedir. Bu iki tasarım arasındaki temel fark; eksenel kaçıklık sayısının Double-Eccentric kelebek vanalarda ”2” ve Triple-Eccentric kelebek vanalarda ”3” olmasıdır. Kelebek vanalarda eksenden kaçıklık arttıkça sızdırmazlığı sağlayan yüzey daraldığı için sızdırmazlık seviyesi artmaktadır. Double-Eccentric kelebek vanalar sızdırmazlık sınıfı genellikle ”ANSI Class IV” iken Triple-Eccentric kelebek vanalarda ”ANSI Class VI (DIN3230 Leakrate 1)” sızdırmazlık sağlanabilmektedir. Double-Eccentric kelebek vanalarda sızdırmazlığı sağlamak amacıyla PTFE ya da R-PTFE malzemeden üretilmiş olan bir yatak kullanılırken; Triple-Eccentric kelebek vanalarda ise sızdırmazlığı disk üzerinde yer alan değiştirilebilir Graphite-Paslanmaz Çelik Laminasyon halkaları sağlamaktadır.

Double-Eccentric ve Triple-Eccentric Kelebek Vanalar manuel el kumandalı, pnömatik aktüator veya  elektrik motoru ile otomatik (ON/OFF veya Kontrol) olarak çalıştırılabilmektedir.

Şeker Fabrikaları, Elektrik Santralleri, Demir-Çelik Fabrikaları, Döküm Fabrikaları ve Kimya/Petrokimya sektörlerinde ve özellikle zorlu proseslerde yüksek sıcaklık ve basınç altında tam sızdırmazlık gerektiren uygulamalar Double-Eccentric ve Triple-Eccentric Kelebek Vanaların yaygın olarak kullanıldığı noktalardır.

Metal Yataklı Kelebek Vana Çeşitlerimiz