Peristaltik Pompalar Kategorisi

Peristaltik Hortum Pompalar, Hose Pump , Hortum Pompa, Hortumlu Pompa ya da çamur pompası olarak da bilinir.

Peristaltik Pompalar , peristaltik hareket mantığı ile, hortumun belirli bölgelerinin elektrik motoruna bağlı rotor tarafından senkronize olarak sıkıp gevşetilmesi ile oluşan basıncın sıvı hareketini sağladığı pompa türüdür.

Pozitif Deplasmanlı çalışma prensibi ile emiş ve vakum gücü yüksek bir pompa olan Peristaltik Hortum Pompalar salmastra sorunundan bağımsızdır.  Peristaltik Hortum Pompalar vakum sistemi ile kuvvetli bir emiş sağlayabilmekte ve 16 bar’a kadar karşı basınç servisi verebilmektedir.

Peristaltik Hortum Pompalar elektrik motorundan aldığı hareketle dönen Rotor’un hortumu ezerek içindeki akışkanı önünde sürüklemesi prensibi ile çalışır. Gıda, Kimya, Arıtma, Madencilik gibi sayısız sektörde inşaat harcı transferi, filtre pres uygulamaları ya da küp domates transferi gibi çok farklı proseslerde Peristaltik Hortum Pompalar yaygın olarak kullanılmaktadır. Peristaltik Hortum Pompalar viskozitesi yüksek, basılması zor akışkanlardaki üstünlüğü ile su için 0.1 m3/sa108 m3/sa.’e kadar transfer seçenekleri sunan modelleri ile farklı prosesler için ideal çözümler üretebilmektedir.

Peristaltik Hortum Pompalar artık gövdelerine standart olarak monte edilen entegre vakum sistemleriyle gelmektedir. Özel bir teknolojili ile imal edilen extra kaplamalı hortumlar ile mükemmel emiş ve uzun kullanım ömürleri elde edilebilmektedir.

Peristaltik Pompaların Avantajları

  • Kendinden emiş sistemi (Pompanın ağzında akışkan olmasa dahi vakum yaratıp emişe geçebilmesi.)    
  • Kuru çalışmaya müsait olması (Akışkanın kesildiği ve pompanın boşa çıktığı durumlarda da çalışabilmesi ve bu durumun pompaya herhangi bir zarar vermemesi)
  • Entegre vakum sistemleri ile çok yoğun akışkanları rahat transfer edebilme 
  • 16 bar gibi yüksek karşı basınç değerleri sunabilmesi
  • katı parçacık ve/veya uzun lifler muhteva eden akışkanları rahat transfer edebilmesi
  • Pompanın ömrü boyunca sabit transfer kapasitesi sunan vakum sistemleri ile gelmeleri
  • Farklı uygulamalar için hortum, bağlantı ve geniş aksesuar seçeneklerinin mevcut olması hortum pompalar için sayılabilecek başlıca avantajlardır.

Peristaltik Pompa Çeşitlerimiz