Küresel Vanalar Kategorisi

Küresel vanalar, açma kapama mekanizması küre şeklinde olan ve küreye genellikle soket geçmeli olarak monte edilen milin çeyrek dönüşlü hareketi ile operasyon sağlayan vanalardır.

Gövde tipi tek, iki ya da üç parçalı olabilen küresel vanalar flanşlı, kaynaklı ya da dişli bağlantı olarak üretilmektedir. Küresel vanalarda küreyi yataklayan contalar genellikle PTFE Teflon malzemeden üretilmektedir. Ayrıca, zorlu prosesler için tasarlanmış ve metal metale sızdırmazlığı sağlayan küresel vanalar da mevcuttur.

Küresel vanalar proseslerde genellikle on-off şeklinde kullanılırlar ve oransal kontrol karakteristiği düşük olan vanalardır.

Küresel vanalar yaygın olarak pirinç, sfero döküm, karbon çelik ve paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. Fakat, proses ve akışkan gereksinimlerine göre 316L, 904L, Monel, Titanyum gibi özel malzemelerden de küresel vana üretimi yapılabilmektedir.

PTFE ya da PFA Teflon kaplı küresel vanalar ise genellikle korozif etkisi yüksek olan asit türevlerinde ve korozif gazlarda kullanılmaktadır.

Küresel vanaların iç tasarımı ise tam geçişli (full bore) ve daralan (reduced bore) tipte olabilmektedir. Tam geçişli küresel vanalar basınç düşümünün en az olduğu vana tiplerinden birisidir.

Çeyrek dönüşlü operasyonu sağlayan tüm manuel kumandalar, dişli kutuları, pnömatik, elektrikli ve hidrolik aktüatörler küresel vanalar üzerine uygun ara-parçalar kullanılarak monte edilebilmektedir.

Küresel Vana Çeşitlerimiz