Bıçak Tipi Gate Vanalar – Bıçak Vana Kategorisi

Bıçak Tipi Gate Vanalar, bıçak vana, knife gate vana, bıçaklı vana, giyotin vana  ya da slide vana olarak da bilinmektedir. Gate vanalara göre daha kompakt ve dar bir tasarıma sahip olan bıçak vanalar lineer çalışma prensibi olan vanalardır.

Bıçak vanalar endüstride özellikle açma kapama anında sıkışma sorunu yaşanılan katı partiküllü, lifli ve çamurlu akışkanların hatlarında daha çok maden, şeker, arıtma sektörlerinde ya da farklı proseslerdeki silo uygulamalarında kullanılmakta olan vanalardır.

Bıçak vana modelleri birbirine benzer olmakla birlikte aralarındaki temel fark sızdırmazlığı sağlayan yatak tasarımı üzerinde yapılan modifikasyonlardır. Örneğin, maden sektöründe çamur hatlarında kullanılacak bıçak vanalarda bıçağı iki tarafından da yataklayan sleeve şeklinde bir yatak tasarımı mevcut iken; silo altında kullanılacak bir bıçak vanada  silo yükünden yararlanılarak sızdırmazlığı sağlayan tek taraflı bir yatak tasarımı mevcuttur.

Bıçak vanalar genellkle GG25, GGG40, karbon çelik ve paslanmaz çelik malzemeden üretilmektedir. Fakat, proses ve akışkan gereksinimlerine göre 316L, 904L, Super Duplex, Monel, Titanyum gibi özel malzemelerden de bıçak vana üretimi yapılabilmektedir.

Lineer operasyonu sağlayan tüm manuel kumandalar, dişli kutuları, pnömatik, elektrikli ve hidrolik aktüatörler bıçak vanalarda yer alan çalıştırma opsiyonları arasındadır.
Diğer taraftan, endüstriyel uygulamalara özel olarak Kanal Tipi (penstock),  Kare Kesitli, Dairesel Kesitli, Tam Geçişli, Çift Bıçaklı, Yüksek Basınç Dayanımlı, Damper tipi gate vanalar da üretilebilmektedir.

Bıçak Tipi Gate Vana Çeşitlerimiz

  • Sayfa 1 - 2
  • 1
  • 2