Diyafram Vanalar Kategorisi

Diyafram vana (Pinch Vana yada Membranlı vana olarak da anılır), içerisinden geçen akışkanın basıncının, membran üzerinde yaptığı etki ile, açma-kapama sağlayan bir vana türüdür.

Diyafram vanalar, uzaktan kumanda ile kontrol edilmek istenen yerlerde ve/veya prosesteki akışkanın vananın metal alanlarıyla temasının istenmediği durumlarda kullanılan bir vana çeşididir.

Bu vanalarda, “Pilot sistem” isimli az bir güçle çalışabilen; içinden akan akışkanın küçük bir miktarına yön vererek, bir miktar suyu diyaframın üst tarafına veya çıkışa yönlendiren bir mekanizma bulunmaktadır. Pil ile üretilen küçük bir akımla bile çalışabilecek bu sistem, elektronik bir devre yardımı ile pilot sisteme kumanda ederek vanayı açıp kapatmak mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, diyafram vanalar uzaktan kumanda ile sıvı akışına yol vermek veya akışı kesmek istenen yerlerde hemen hemen tek çözüm gibi görünmektedir.

Başka bir kullanım alanı da, aşındırıcı özellikleri yüksek kimyasalların, vanaya zarar vermesini engelleyerek akışı sağlamak veya engellemek istenen yerlerdir (kimya laboratuarları vb.). Vana mekanizması ile akışkan arasında bulunan diyafram (Doğal kauçuk, PTFE, Viton, Hypalon gibi, kimyasallardan etkilenmeyen değişik malzemelerden, özgün formüller ve diyafram ömrünü uzatan örgü teknolojisi ile imal edilir.). Diyafram vana membranı akışkan ile mekanizmanın temasını engellediği için, vana uzun süre sağlıklı açma kapama yapabilir.

Diyafram Vana Çeşitlerimiz